Przestępcy wykorzystują nasz pośpiech i chęć skorzystania z super okazji! Jeśli połączymy te cechy z gorączką świątecznych zakupów to mamy przepis na skuteczne oszustwo w Internecie. Serwis zaufanatrzeciastrona.pl podaje, że cyber-oszuści umieścili w sieci kilka sklepów internetowych ze sprzętem AGD.
Lista fałszywych sklepów!
- zakupyagd.net – działa
- neomedia24.net – działa
- neomediamax.net – działa
- euronicspl.net – działa
- newtechagd.net – działa
- rtvagdpro.net – informacja o trwającej aktualizacji
- homeekspert.net – nie działa
- santos24.net – nie działa
- techsklep.net – nie działa
Po czym poznać, że sklep może być fałszywy?
- Sklep oferuje zapłatę jedynie za pośrednictwem przelewu bankowego.
- Sklep ma krótką historię – można to sprawdzić np. po historii ocen w serwisach takich jak opineo.pl, ceneo.pl.
- Dane sklepu NIP lub KRS są wskazują na inny podmiot i adres lub nie istnieją – NIP można sprawdzić na stronie CEIDG; KRS na stronie eKRS.
- Dane kontaktowe na stronie nie zgadzają się zdanymi w regulaminie – dodatkowo dane w wyszukiwarce Google są inne niż na stronie (co sugeruje, że dane są okresowo zmieniane).
Warto zwrócić też uwagę, czy nie występują liczne literówki.
Poniżej zrzut ekranu z regulaminu sklepu neomedia24.net, zawierającego fałszywe dane kontaktowe i rejestrowe (w tym NIP).

Wynik wyszukiwania podmiotu w wyszukiwarce eKRS pokazuje poniższy obraz. Do regulaminu zostały wstawione dane Euro Net Sp. z o.o. – operatora znanego sklepu euro.com.pl.

Jak się bronić?
Jeśli nabierzemy podejrzeć do uczciwości sklepu radzimy poszukać dodatkowych informacji w Internecie i na pewno sprawdzić, czy dane wskazane w zakładce kontakt, regulaminie i bazach rejestrowych (CEIDG lub KRS) są prawdziwe.
Jeśli dostępny jest jedynie przelew bankowy, bez możliwości zapłaty kartą lub e-przelewem, to powinien to być dodatkowy sygnał ostrzegawczy – firmy dostarczające e-płatności dodatkowo weryfikują właścicieli sklepów i adresy www, pod którymi działają.